2021

Na sádkách u Košináře budou před Vánoci v prodeji kapři z Drahotínského rybníka a stromečky z městských lesů

8. 12. 2021 | Autor: Žáková Radka, Ing.

Předposlední listopadový víkend se uskutečnil tradiční výlov Drahotínského rybníka za obcí Zruč-Senec. Kapři z tohoto městského rybníka a stromky z městských lesů budou již tradičně před Vánoci v prodeji na sádkách u rybníka Košináře. Prodej stromků začne v pondělí 13. prosince, denně od 10 do 17 hodin. Prodej kaprů je naplánován od pátku 17. prosince denně od 10 do 17 hodin. Po dobu prodeje je umožněn příjezd k areálu městských sádek u rybníka Košináře.

„Naši rybáři vylovili letos z Drahotínského rybníka přibližně 20 tun ryb, do prodeje jdou jen větší ryby – tedy přibližně polovina. Nejvíce bylo kaprů (5 tun) a amurů (1,2 tuny). Ostatní ryby, hlavně ty dravé, jako jsou třeba štiky, vracejí plzeňští městští rybníkáři do rybníka. Asi 11 tun vylovených ryb, které jsou menší, se vrátí jako násada zpět do vod Drahotínského rybníka, ale i dalších rybníků Bolevecké rybniční soustavy. To se týká hlavně kaprů s váhou do 2,3 kilogramu,“ uvedl Richard Havelka, vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.


Při výlovu se už prodalo zhruba půl tuny ryb určených k prodeji. Ostatní strávily několik týdnů na městských sádkách u rybníka Košináře. Tam se budou prodávat kapři a amuři od pátku 17. do čtvrtka 23. prosince 2021 od 10 do 17 hodin. Poslední ryby bude možné koupit nejpozději 23. prosince v poledne, pokud se do té doby nevyprodají. Tradičně je o ně mezi Plzeňany velký zájem. Cena za kilogram menších kaprů s váhou do 2,5 kilogramu bude 95 korun, za ty větší nad 2,5 kilogramu označované jako výběrová kategorie to bude 100 korun. I letos budou prodej provázet protiepidemická opatření. Nákup ryb je možné spojit s procházkou po novém zážitkovém okruhu Spejbla a Hurvínka, který byl v oblasti Boleveckých rybníků před pár týdny otevřen.

      
„Přípravy na výlov trvaly několik týdnů, letošní výnos ryb byl díky absenci loňského výlovu rekordní. Maso těchto našich ryb má velmi dobrou kvalitu, protože žijí v čisté vodě a živí se přirozenou potravou. Rybník nehnojíme, ryby jen od jara do podzimu přikrmujeme. Právě proto jsou vhodné ke konzumaci při různých dietách,“ uvedl technický náměstek primátora města Plzně Pavel Šindelář. „Po důkladné kontrole a drobných opravách v rámci údržby hráze již Drahotínský rybník opět napouštíme. Až v něm bude dostatečný objem vody, vysadíme násadu. Doba napouštění je přitom závislá zejména na klimatických podmínkách,“ dodal Richard Havelka ze Správy veřejného statku.


Vánoční prodej kaprů ze sádek u rybníka Košináře bude provázet i prodej vánočních stromků, ten začne již 13. prosince a bude probíhat do vyprodání zásob, nejdéle do 20. prosince. Za stromky lidé zaplatí od 150 do 350 korun. V prodeji budou smrky a borovice z městských lesů. Prodejní místo u městských sádek bude otevřené v uvedené dny od 10 do 17 hodin.


Drahotínský rybník s rozlohou deset hektarů je historickým majetkem města Plzně. Ročně se zde vyloví přibližně deset tun ryb. Letos tedy byl výlov přibližně dvojnásobný. V roce 2019 se tradiční listopadový termín výlovu posunoval na začátek prosince kvůli nedostatku vody v bolevecké soustavě rybníků a v loňském roce se kvůli suchu a covidovým opatřením výlov neuskutečnil vůbec.

Město Plzeň