Rybníky a vodní toky
Připravujeme plavecký vstup do Boleváku pro hendikepované
13. 12. 2024 | Autor: Radka Žáková
Vytipované lokality pro plavecký vstup do Boleváku (Autor Aquagen, s.r.o.)
Plzeň připravuje bezbariérový vstup do Velkého boleveckého rybníka. Nad třemi návrhy, kde jej umístit, se sešli zástupci radnice, naší organizace jakožto správce rekreační oblasti, a zástupci hendikepovaných. Jako nejvhodnější pro přípravu projektu bylo vybráno místo poblíž stávajícího Pizza Pointu. Sklon dna je v daném místě pro rampu přiměřený, lokalita umožňuje bezbariérový přístup a v blízkosti jsou převlékárny i toalety.
„Je v zájmu města vytvořit vstup do nejoblíbenějšího plzeňského koupacího rybníka i pro hendikepované. Chceme co nejjednodušší řešení vhodné pro lidi s různými hendikepy a přístupné zdarma. Teď jsme vybrali to nejvhodnější, následovat by mělo zpracování projektu tak, abychom v roce 2025 nebo 2026 mohli vstupní rampu do vody postavit,“ uvedl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.
„Celá lokalita od jachtklubu až k hrázi Boleváku je hojně využívaná lidmi, co se hůř pohybují. Bezbariérový vstup do vody se zábradlím by měl koupání usnadnit i jim,“ řekl vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka.
Foto vybrané lokality u Pizza Pointu (Autor Přemysl BUREŠ)
„Všechny tři navrhované lokality, tedy ta u jachtklubu, u stánku s pizzou i ta na hrázi Velkého boleveckého rybníka, byly porovnávány z různých hledisek, a to jak strmostí dna u břehu, tak doprovodnou infrastrukturou pro vozíčkáře. Vybraná varianta u stánku s pizzou nesmí být v rozporu s technickobezpečnostním dohledem nad vodním dílem. Návrh rampy pro vstup do vody totiž počítá s umístěním blízko bezpečnostního přelivu. V případě nesouhlasu bychom volili variantu na hrázi Boleváku," vysvětlil vedoucí oddělení vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Martin Gregar.
První varianta v lokalitě u jachetního klubu byla vyřazena hlavně kvůli příliš mírnému sklonu dna do vody, který by výrazně prodloužil vstupní rampu se zábradlím, ale také kvůli stále se rozrůstajícím vodním rostlinám v příbřežním litorálním pásmu. Druhá varianta u Pizza Pointu byla vybrána jako nejvhodnější. Sklon dna je pro rampu přiměřený, lokalita umožňuje bezbariérový přístup a v blízkosti jsou toalety i převlékárny. Třetí varianta na pláži hráze má podobné podmínky jako druhá varianta, jen je o něco dále od zastávky MHD i parkoviště a další doprovodné infrastruktury.
Vstupy do vody pro hendikepované bývají součástí frekventovaných pláží u moře i jiných sladkovodních lokalit vyhledávaných v létě plavci. Řešení je vždy závislé na místních podmínkách, tedy přístupu k vodě, i další doprovodné infrastruktuře. Při jednání bylo přihlédnuto také ke zkušenostem zástupců hendikepovaných. Studii se třemi variantami umístění s navrhovaným řešením zpracovala firma Aquagen s.r.o. Město Plzeň za ni zaplatilo 96 800 korun včetně DPH.
Jednání o možných variantách řešení proběhlo na radnici (foto Radka ŽÁKOVÁ)
Galerie: