Rybníky a vodní toky

Každý čtvrtek až do října si můžete koupit čerstvou rybu na sádkách u Košináře

11. 4. 2023 | Autor: Žáková Radka, Ing.

Naši městští rybáři v Plzni připravili pro letošní sezónu pravidelný prodej čerstvých ryb. Po velikonočním prodeji ryb v minulém týdnu si od 13. dubna můžete každý čtvrtek od 14 do 16 hodin až do konce října přijít nebo přijet na kole pro čerstvou rybu.

V Plzni se ryby prodávaly již od středověku, kdy nechali u nově zakoupené vsi Bolevec městští radní vybudovat několik rybníků. „Tuto tradici se nyní městští rybáři snaží vzkřísit na městských sádkách. Nákup je lákavý hlavně pro děti a lze ho spojit třeba s procházkou po zážitkovém okruhu Spejbla a Hurvínka,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

„Tradici, která vymizela v 70. letech minulého století chceme v Plzni obnovit. V kádích na městských sádkách u rybníka Košináře budeme mít pro zájemce kapry, líny, amury a pro ty, kteří přijdou včas, i několik štik a sumců. Loni byl před Velikonocemi o čerstvé ryby zájem, proto jsme se letos rozhodli pro celoroční prodej ryb,“ říká vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně Martin Gregar.

Cena ryb začíná na 120 korunách za kilogram kapra či amura, cena za lína, sumce či za štiku je ale vyšší, přičemž na místě si mohou zájemci nechat rybu vykuchat i zbavit šupin a ploutví. Celoroční prodej ryb začíná 13. dubna a bude probíhat až do konce měsíce října, a to každý čtvrtek od 14 do 16 hodin. Později se mimo vánoční prodej až do dalších Velikonoc ryby na sádkách u Košináře prodávat nebudou.

Historie prodeje ryb v Plzni

V Plzni se ryby prodávaly již od středověku, kdy nechali u nově zakoupené vsi Bolevec městští radní vybudovat několik rybníků. Rybníky byly často zakládány u klášterů, neboť v klášterech bylo postní jídlo na talíři častěji. Kádě s rybami bývaly pravidelně do 20. let 20. století na trhu, který se konal na březích Mlýnské strouhy a v okolí zbořeného domu U Zvonu. Ryby se ale prodávaly i v kamenných obchodech. Koncem 19. století bylo v Plzni takových obchodů šest, a to v centru města i na jeho okraji. Na městských sádkách prodává Správa veřejného statku města Plzně ryby na vánoční stůl od roku 2005, velikonoční prodej letos chystá podruhé.

 

Foto z prodeje ryba na sádkách u rybníka Košináře Radka ŽÁKOVÁ

Město Plzeň