Městské lesy

Zapojte se do sázení lesních stromků v lokalitě V Pytli

19. 4. 2022 | Autor: Žáková Radka, Ing.

Lesníci plzeňských městských lesů připravili na sobotu 23. dubna zalesňování lesní holiny v lokalitě V Pytli v městském lese kousek od OC Berounka u Rokycanské. V místě původně smrkového lesa vyroste dubový les, který by měl lépe odolávat klimatickým změnám. Organizátoři vyzývají zájemce, aby se registrovali předem na vybranou hodinu.

„Práce bude pro silné kopáče i pro nejmenší nosiče sazenic. Nářadí máme zajištěno, pokud ale máte svou oblíbenou motyčku, nenechte ji doma,“ říká Jindřich Rykovský z oddělení městských lesů Správy veřejného statku, která sázení v městském lese organizuje. První skupina, která se sejde v 9 hodin, začne sázet až po předchozí instruktáži. Další skupiny budou poté začínat vždy po hodině, tedy v 10, v 11 a ve 12 hodin. Po skončení prací si budou moci dobrovolníci, kteří svojí prací pomohou k obnově lesa, u ohně opéci vuřta a dát si čaj. Předpokládaný konec se očekává ve 14 hodin. „Abychom věděli, že přijdete, nahlaste svoji účast a preferovaný čas začátku předem na email: sazimeles@plzen.eu ,“ dodává Jindřich Rykovský

Sraz je před závorou u vjezdu do lesa na zelené turistické značce u silnice Božkov - Červený Hrádek (v mapě zde: https://mapy.cz/s/mogajatufo ). Na místo se můžete dopravit trolejbusem, na kole nebo autem. Auto lze zaparkovat u obchodního centra Berounka, odkud je to na místo jen asi 200 metrů.

Letos jde již o druhé sázení lesa, které ve spolupráci s veřejností Správa veřejného statku města Plzně organizuje. To první proběhlo počátkem dubna na Valše ve spolupráci s Osadním výborem Valcha.

Zalesňovaná holina vznikla po těžbě stromů napadených lýkožroutem smrkovým lidově zvaným „kůrovec“. Ten si vybírá především stromy oslabené, které se napadení nemohou účinně bránit. Když se přemnoží, což se bohužel v posledních několika letech stalo, je ale schopen napadnout i stromy zdravé, které poté uschnou.

Smrky byly oblíbenou dřevinou našich předků, proto se v minulosti hojně vysazovaly. Smrk je velmi přizpůsobivý, poměrně rychle odrůstá, jeho dříví je kvalitní, dobře zpracovatelné a nabízí všestranné využití, bohužel však smrk patří mezi škůdci nejčastěji napadený druh stromů. Dnes, se zvyšující se průměrnou teplotou a sníženým úhrnem srážek, jsou navíc ještě zranitelnější a těžko odolávají napadení hmyzem, případně dřevokaznými houbami. Proto lesníci přistupují k volbě druhové pestřejší skladby nově zakládaných porostů.


Ilustrační foto Jindřich RYKOVSKÝ

 

Soubory ke stažení:

Město Plzeň