Zajímavosti

Veverky dostaly nové krmítko

4. 12. 2020 | Autor: Tolarová Irena, Ing.

V adventním čase nezapomíná město Plzeň ani na obyvatele z živočišné říše. V městských parcích, lesoparcích a lesích žije velké množství ptáků i savců. S příchodem zimy se tenčí nabídka jejich přírodních zdrojů potravy, proto stále častěji navštěvují krmítka, kam jim potravu nosí lidé.

 V Borském lesoparku bylo letos poprvé instalováno krmítko určené speciálně pro veverky (viz foto). Aby se veverka dostala pro oříšek nebo jinou pochoutku, musí odklopit víčko, které kryje potravu před deštěm a sněhem, projevit tak svou zvídavost a vynalézavost. Na Borech máme dobrovolníky, kteří budou veverkám do krmítka potravu pravidelně doplňovat a sledovat, jak krmítko plzeňským veverkám vyhovuje. Pokud se v Borském parku krmítko osvědčí, počítá oddělení zeleně SVSMP s umístěním podobných krmítek také do Luftovy zahrady a do lesoparku Homolka, (kde byla veverka zvolena za „průvodce“ interaktivní naučné stezky pro děti).

Nezapomíná se ani na vhodné úkryty pro ptáky a savce. Budky určené pro různé druhy ptáků a netopýrů můžete teď v zimě po opadu listů spatřit ve všech městských sadech (viz foto). Například v Lochotínském parku přibylo letos na podzim 24 budek pro ptáky a 2 pro netopýry.

Děkujeme všem, kteří do krmítek přináší krmení, že tam ponechávají pouze vhodnou potravu (semena slunečnic, dýní, semena obilí, ořechy, …), že krmítka neničí a nezanechávají v jejich okolí nepořádek.


      
Krmítko pro veverky                                                          Krmítko pro ptáky v Borském parku
 

      
Budka ve Smetanových sadech                                       Budka v Kopeckého sadech
 


Jak funguje krmítko pro veverky

Město Plzeň