Zajímavosti

Probouzení stromů

9. 5. 2019 | Autor: Kuták Petr, Ing.

K napsání tohoto článku mě přivedly stížnosti a připomínky lidí na to, že necháváme ve městě stát plno uhynulých stromů. Snažím se těmto lidem vysvětlit, že holé stromy mrtvé nejsou, jen si trochu přispaly.

Jistě jste si všimli, že se různé druhy stromů probouzí na jaře různě. Některé nejdříve kvetou a teprve potom se olisťují. Toto je charakteristické např. pro jilmy (ty kvetou asi nejdříve, již v březnu), olše (hnědé jehnědy, ze kterých se práší žlutý pyl v březnu), dále javor mléč (zelenožluté hrozny květů objevující se začátkem dubna), slivoně (výrazné bílé květy začátkem dubna), třešně a sakury (květen). Květů si u stromů často lidé ani nevšimnou, ale určitě zaregistrují rozbalování nových listů. Zatímco některé stromy raší velmi brzy (bříza) jiné si pěkně počkají, až mladé listy nemůže sežehnout pozdní mráz. Takovými spáči jsou například jasany, duby, akáty, ořešáky, katalpy. V době, kdy tyto stromy mají ještě holé větve, jiné už kvetou. Letos jsem se prošel koncem dubna (25. 4. 2019) s fotoaparátem po městě a rozdíly ve stádiu vegetace stromů jsem zaznamenal. Můžete posoudit sami, jak je to rozdílné:


Foto č. 1 - jasan, javor mléč na náměstí TGM
 


Foto č. 2 - ořešák, javor mléč na náměstí TGM

 


Foto č. 3 - nahovětvec, jírovec na náměstí TGM
 


Foto č. 4 – akát, jírovec na nám. TGM

 

Foto č. 5 – katalpy na náměstí TGM
 
 

Foto č. 6 – akát, katalpy, jírovec U Branky
 


Foto č. 7 – Kopeckého sady, uprostřed katalpa, za ní akát
 


Foto č. 8 - jasan, jírovec pod Masnými krámy
 


Foto č. 9 – jasan v Mlýnské strouze

 

Foto č. 10 – pavlovnie, liliovník v Mlýnské strouze

 

Foto č. 11 – sady Pětatřicátníků, uprostřed katalpa

 

Foto č. 12 - jasan v Heyrovského ulici

Nauka o základních životních projevech rostlin v závislosti na průběhu počasí, klimatu a dalších vlivů prostředí se nazývá fenologie. Sledování vegetačních fází rostlin - doby rašení, kvetení, plození, ukládání k vegetačnímu klidu a podobně zaznamenává Český hydrometeorologický ústav (oddělení fenologie) a je to velmi důležité například pro varování alergiků o výskytu pylu, ale i chmýří a silic vyvolávajících u některých citlivých lidí negativní reakce.

Město Plzeň