Opravujeme pro vás
Zlepšujeme zázemí pro návštěvníky Luftovy zahrady
29. 8. 2024 | Autor: Radka Žáková
Vizualizace nového domku se zázemím pro návštěvníky Luftovy zahrady.
Pro návštěvníky Luftovy zahrady stavíme nové zázemí. Toalety, kuchyňka i sklad nářadí budou součástí nového domečku u vstupu do oblíbené zahrady. Nahradí ten starý, který byl na jaře zbořen. Pořadatelé kulturních a společenských akcí budou mít v této staré zahradě s vodními prvky důstojné zázemí. Stavba za 7,2 milionu korun má být hotová v červnu 2025.
„Obě původní stavby v zahradě byly staré a nevyhovující, proto jsme se rozhodli je nahradit novými. Po starším domku bývalé moštárny přišel na řadu i ten u vchodu, který slouží jako zázemí pro pořadatele kulturních a společenských akcí, ale i svatebních obřadů. Budou v něm také toalety, které zde zatím chyběly,“ uvedl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.
„Práce začaly v červnu, do zimy by měla být hotova hrubá stavba. Komunikace, zpevněné plochy a terénní úpravy pak mají být dle smlouvy hotové do června 2025. Stavba je napojena na novou přípojku elektrického proudu. Užitková voda bude přivedena ze stávající studny a odkanalizování objektu je do vyvážené jímky. V budoucnosti bude stavba napojena na veřejný vodovod a kanalizaci. Ty se nyní projektují," uvedl Evžen Kaucký ze Správy veřejného statku města Plzně, který má stavbu na starosti.
Za stavbu domu se zázemím v Luftově zahradě a s tím související práce zaplatí Správa veřejného statku města Plzně z městského rozpočtu společnosti SILNICE Nepomuk, s.r.o., která je zhotovitelem stavby, celkem 7 252 740 korun včetně DPH.
Městští zahradníci za tu dobu ze zpustlé zahrady vytvořili oázu klidu s upravenými parkovými i vodními plochami. „Ke starým stromům, přibylo již mnoho zajímavých a mnohdy exotických druhů, jako je metasekvoj čínská či papírovník, liliovník tulipánokvětý, sekvojovec, kolekce zajímavých odrůd buků a druhů dubů,“ uvedl městský dendrolog Petr Kuták ze Správy veřejného statku města Plzně, který má údržbu zahrady již více než pětadvacet let na starosti. Pravidelné podzimní hrabání listí již mnoho let zajišťuje plzeňský skautský oddíl Severka.
Luftova zahrada bývá otevřena první středu v měsíci, od dubna do září v době 9-18 hodin, od listopadu do března od 10 do 16hodin, případně po dohodě se správcem zahrady Petrem Kutákem.
Historie Luftovy zahrady
Prvotní zahradu vybudovali už v letech 1886 – 1909 manželé Vilém a Juliana Burgerovi. Součástí zahrady byly už tehdy dva zahradní domky a rybníčky, které manželé využívali k chovu ryb; od toho pak užívané označení místa jako „Rybárna“. Klíčový okamžik nastal v roce 1912, kdy vdova Burgerová odkázala zahradu s domkem svému synovci - JUDr. Vilému Luftovi, ke kterému přilnula po smrti vlastního syna a který začal zahradu velkolepě komponovat jako svou soukromou, rezidenční zahradu. Zahradě dominovaly dva rybníky s dřevěným, osmibokým altánem s glazovanými střešními taškami, dále sochařská výzdoba od plzeňského sochaře Otokara Waltra a množství vysazených exotických dřevin. Vilém až do svého skonu velmi trpce nesl fakt, že mu stavební úřad vytrvale odmítal vydat stavební povolení pro vilu, která měla význam zahrady dovršit. Dále se zahrada v rodině Luftových dědila, poslední dědička Marie Luftová zahradu r. 1959 pod hrozbou vyvlastnění prodala státu. Od r. 1991 je Luftova zahrada v majetku města Plzně. Od roku 1996 probíhá postupná obnova s ohledem na finanční možnosti města Plzně. V květnu 2010 se poprvé otevřela široké veřejnosti. Správcem zahrady je příspěvková organizace města Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP). Více o Luftově zahradě najdete na našich stránkách zde.
Původní domek před zbořením (foto Petr KUTÁK).
Galerie: